ENERJİ SEKTÖRÜ

GENELVANA GÜVENCESİ

ENERJİ AKIŞINDA GENEL VANA FARKI

Genel Vana olarak, enerji endüstrisinin ihtiyaçlarına özel onarım hizmetleri sunuyoruz. Üretimi aksatmadan ve tesis emniyetini göz önünde bulundurarak özel bakım çözümleri sağlıyoruz. Doğalgaz kombine çevrim santralleri, termik santraller ve jeotermal enerji tesislerinde uzmanız. Arızalı parçaları tespit edip, hızlı bir şekilde ölçülendirme ve markalama yapıyoruz. Tamir takımları üretiminde malzeme seçimindeki uzmanlığımızla vanalarınızı emin ellerde bırakabilirsiniz. Genel Vana olarak, güvenilir, kaliteli ve titiz hizmet anlayışımızla buradayızEnerji sektöründe kullanılan globe kontrol vanaları (Class 600, 900, 1500, 2500), 300-450-550°C buhar hatlarında yüksek basınç ve sıcaklık altında çalışır. Zamanla seat/plug kısımları deformasyona uğrayabilir, akış kaçağı, gövde, bonnet plug mili, salmastra kaçağı gibi nedenlerle onarıma ihtiyaç duyabilir. Bu vanalarda seat halkaları ve plug yüzeylerinde 1mm/3mm 58 HRC sertliğinde stellit kaplama bulunur. Yüksek basınçlı vanalarda seat halkası vana gövdesine kaynaklıdır. Bu vanalar, en zor onarım gerektiren gruptur. Uzmanlık ve deneyim gerektiren bu işi başarıyla çözebiliriz. Bize güvenebilirsiniz.

Yüksek Basınç Vanaların Onarımı

1) Stellit kaplamanın aşınan kısımlarına stellit kaynak teli ve argon (TIG) kaynağı ile dolgu yapılır. Sonrasında mekanik işlemle fazlalıklar traşlanır, taşlama yapılarak son ölçüye getirilir. Bu kısa ömürlü bir çözümdür ve gerektiği durumlar dışında tercih etmiyoruz.

2) Kalıcı bir çözüm ise vana gövdesini dört eksenli CNC yatay işleme merkezli makinemize bağlarız. Yazılan kısa programla spindle, iş mili uygun freze çakısı ile gövdeye kaynaklı seat halkasını çürütür, yuvayı boşaltır. C eksenli CNC torna makinemizde yeniden üretilen seat halkası önce ısıl işleme gönderilir ve 58 HRC sertliğe ulaştıktan sonra taşlama yapılarak son ölçüye getirilir. Aynı işlemler plug parçası için de uygulanır. Hazır olan seat halkası vana gövdesine monte edilir. Gövdenin tamamı yüksek ateşte tavlanır ve kendi imkanlarımızla ürettiğimiz özel robot kol ile gövde üzerine kusursuz bir şekilde kaynatılır. Bu yöntem maliyeti artırabilir ve CNC makine gerektirir ancak biz bu çözümü tercih ediyoruz. Vana ilk günkü gibi yeni olur. Gerçek onarım hizmetini sadece VALGEN’de bulabilirsiniz.

YÜKSEK BASINÇLI VANALARIN HAM TAMİR TAKIMI MALZEMESİ

Seat/plug üretiminde özel İsveç çeliği kullanıyoruz. Bu malzeme, firmamıza özel formülasyona sahiptir ve çelik üreticisinden özel olarak yüksek miktarda sipariş edilir. Malzemenin tüm kimyasal özellikleri ve üretim bilgileri tarafımızca korunmaktadır. Bu özel çelik, ısıl işlemden sonra gövde tavlanarak kaynak yapılabilen yumuşak bir malzemeye dönüşür. Ayrıca 550 bar basınç ve 700°C sıcaklıkta sürekli çalışabilir. Tamir takımı üretiminde, vana akışkanı, basıncı ve sıcaklık durumu büyük önem taşır. Metal analiz dedektörümüzle malzemenin yapısını belirler, teknik çizimler hazırlanır ve CNC makinelerimizde doğru malzeme seçimiyle mükemmel üretim gerçekleştirilir.


Orta basınç kontrol vanasına ait olan bu tamir takımları CNC makinelerimizde üretilmiştir ......
Parallel Slide Gate vanaya ait olan seat/plug tamir takımı ısıl işlemden geçmiş, taşlanarak son ölçüye getirilmiştir

before
after

Crane 12" ANSI Class 900 Paralel Slide vana onarımı için özenle çalıştık. Plug, CNC makinemizde yeniden üretildi ve vana gövdesi seat halkası da CNC makinemizde taşlanarak hassas bir şekilde düzeltildi.