AKTÜATÖR TAMİRİ

Aktüatörün Ömrü, Bakım İle Güçlenir

GENEL VANA, AKTÜATÖR ONARIMINDA EŞSİZ BİR KONUMDA. 20 YILI AŞKIN SÜREDİR BİRÇOK VANA TAMİRİ GERÇEKLEŞTİRDİK.

Pnömatik aktüatörlerde, zamanla pistonların o-ringleri sertleşir ve denge yastıkları aşınır. Bu durum, hava sızdırmalarına ve güç kaybına yol açabilir. Bazı durumlarda tam açılmazlar veya hiç çalışmazlar. Aynı şekilde, pistonları hareket ettiren dişli tahrik mili ve o-ringleri de zamanla aşınarak işlevlerini yerine getiremez hale gelebilir. Bu durumda onarımları gerekir.


Onarımdan önce
Onarımdan önce
Onarımdan sonra
Onarımdan sonra

Onarımlarımızda öncelikle açma-kapama testleri ve hava kaçak testleri uygularız. Ardından, durum tespiti yaparak onarılacak veya yenilenmesi gereken parçaları belirleyip bir rapor hazırlarız. Aktüatörleri tamamen sökerek, tüm parçaları ve tamir takımlarını detaylı bir şekilde inceleriz. İç ve dış temizlik işlemlerinin ardından piston sırtlarındaki O-ringler, yataklama yastıkları, shaft mili yataklama burçları ve tamir takımlarını tamamen yenileriz. Yeni parçaları monte ettikten sonra, 300°C'ye kadar dayanıklı özel gres ile iç yağlama işlemi gerçekleştiririz. Son olarak, kapakları kapatıp tekrar açma-kapama ve hava kaçak testlerini uygulayarak işlemin doğruluğunu teyit ederiz.


Onarım zamanı
Onarımdan sonra
Onarımdan sonra

Pnömatik aktüatörler genellikle 4/5,5 bar hava basıncıyla çalışır. Ancak biz, testlerimizi 8 bar hava basıncıyla gerçekleştiriyoruz. Bu testlerde %100 açma ve kapama işlemlerini, ayrıca 5 bar hava basıncında tork çevirme gücünü ölçüyoruz. Aktüatörün boyutuna uygun tork değeri ölçümlerinin yanı sıra diğer testleri de başarıyla tamamladıktan sonra, onarım sürecini, yenilenen parçaları ve yapılan işlemleri detaylı bir şekilde içeren onarım test raporu hazırlıyoruz. Bu rapor, aktüatörün başlangıçtaki durumunu, yapılan işlemleri, değiştirilen parçaları ve son durum değerlerini içerir. Ayrıca, kaçak hava sızdırmazlık testleri ile açma, kapama ve tork testlerinde elde edilen verileri içeren onarım test sertifikası da düzenlenerek size teslim edilir. Pnömatik aktüatörlerin tamir takımlarını üretmek, kusursuz bir montaj yapmak ve uzun süre yüksek tork değerlerinde %100 çalışma garantisi vermek, uzmanlık alanlarımızdan biridir. Genel Vana olarak, bu alanda yıllardır edindiğimiz deneyim ve referanslarımızla size güvenilir hizmet sunmaktan memnuniyet duyarız.