Vana Pozisyoner Tamir ve Bakımı

‘’Pozisyoner tamir etmek, tamir takımı üretmek, kusursuz montajlamak, verilen sinyal değerlerinde %100 kusursuz çalışmalarını sağlamak, bu alandaki tecrübelerimiz ile yıllardan bu güne yaptığımız iştir.,,

 

 

 
Vana pozisyonerleri iki kısma ayrılırlar. Biri pnömatik/pnömatik çalışanlar (PP positioner), diğeri ise elektrik/pnömatik çalışanlardır (EP positioner). İç yapıları ve çalışma prensipleri birbirlerine çok yakındır. Belirli bir çalışma süresinden sonra, hava hatlarından gelen su, nem, yağ, toz, vb. pozisyoner içine kaçması sebebiyle, iç kısımlardaki parçalar (feedback plate, pilot shaft, stem connetor, feedback adoptor) zarar görür. Bunlar, çok küçük delikli, hassas parçalardır. Kir ve toz girmesi sonucunda tıkanırlar. Input modülü de tıkanır, input diyaframı sertleşir ve ürün çalışamaz hale gelir.

 

 

 

 

 

 

 

 


Bu tür onarımlarda ilk durum tespiti amacı ile 4-20 mA veya 3-15 psi çalıştırma ve tüm hareket testlerini uygularız. Pozisyoner komple demonte edilir, arızalar belirlenir. Arızalar genellikle tıkanmalardan kaynaklanmaktadır. Feedback adaptorü genelde tıkanır. Stem connector’ü diyaframı sertleşmişse, yenisi üretilir. Ayrıca üzerlerindeki tıkalı olan kılcal delikler açılır, temizlenir. Bazen input modulü tamamen yenisi ile değiştirilir. Bu parça mini valfe benzer. Hava kaçağı yapıyor ise, çok küçük olduğundan dolayı onarılamaz ve yenisiyle değiştirmek gerekir. Pozisyonerlerde sadece (stem connector diyaframı yenisi üretilebilir) diğer tüm parçalar ancak temizlenebilir, arızalı olması halinde diğer tüm parçalar orjinali ile değiştirilmelidir yoksa çalışmaz. Sayılan bu işlemler sonrası tüm parçalar montajlanır. Son durum onarım tespiti için 4-20 mA veya 3-15 psi sinyalleri ile çalıştırma ve tüm hareket doğrulukları ölçülür. Tüm testlerden geçerse bakım ve onarım raporu düzenlenir. Yapılan tüm işlemler, varsa yenilenen parçalar, tamir takımı arçaları detaylı bir şekilde listelenerek onarım ve test sertifikası düzenlenir. Çalışma garantisi verilerek teslim edilir.