Enerji Endüstrisi

Zor onarımlar VALGEN’in işidir, uzmanlık ve tecrübe ister

 

 

 

Enerji endüstrisinde kullanılan vanaların onarım hizmetlerini gerçekleştirirken, üretimi aksatmadan ve tesis emniyeti sağlayarak özel bakım ve onarım çözümleri sunuyoruz. Ayrıca doğalgaz kombine çevrim santralleri, termik santraller ve jeotermal enerji tesislerinde birçok prosese sunduğumuz onarım ve kaçak testi çözümlerimiz ile bu sektörde öncü firma konumundayız. Öncelikle test edip, sıraya koyarız. Arızalı parçaları tespit ettikten sonra, yenisini üretmek için ölçülendirme ve markalama yaparız. Sıralama ve markalamayı çok iyi biliriz. Tamir takımları üretimi için metalurji mühendisimiz doğru malzeme seçimini yapar. VALGEN’e güvenebilirsiniz, vanalarınız emin ellerde.
4

 

 

 

Zor onarımlar VALGEN’in işidir, uzmanlık ve tecrübe ister

 

 

 


Enerji sektöründe kullanılan globe kontrol vanaları (Class 600, 900, 1500, 2500), 300-450-550°C buhar hatlarında, yüksek basınç ve sıcaklık gibi ağır şartlar altında çalışmaktadırlar. Bu sebeple seat/plug kısımları zamanla deformasyona uğrarlar, akış kaçağı, gövde, bonnet plug mili, salmastra kaçağı nedenleri ile onarıma ihtiyaç duyarlar. Bu vanalarda seat halkaları ve plug yüzeylerinde 1mm/3mm 58 HRC sertliğinde stellit kaplama vardır. Yüksek basınçlı vanalarda seat halkası vana gövdesine kaynaklıdır. Onarımı en zor vana gurubudur. Onarımı uzmanlık ve tecrübe isteyen bu işi ustalıkla çözebiliriz, bize güvenebilirsiniz.

 

 

 

 Yüksek Basınç Vanaların Onarımı

 

 

 


1) Seat/plug üzerindeki stellit kaplamanın aşınan kısımlarına, stellit kaynak teli ile argon (TIG) kaynak ile dolgu uygulanır. Sonrasında, mekanik işlemle fazlalıklar traşlanır. Taşlama yapılıp son ölçüye getirilir. Bu kısa ömürlü çözümdür ve çok mecbur kalınmadıkça bu yöntemi kullanmayız.

2) Kalıcı çözüm; Vana gövdesini, dört eksenli CNC yatay işleme merkezli makinemize bağlarız. Yazılan kısa programla spindle, iş mili uygun freze çakısı ile gövdeye kaynaklı seat halkasını çürütür, yuvayı boşaltır. C eksenli CNC torna makinemizde yeniden ürettiğimiz seat halkası önce ısıl işleme gönderilir. 58 HRC sertliğe ulaştıktan sonra silindir taşlama makinemizde çarpılan kısımlar taşlama yapılarak yok edilir, son ölçüye getirilir. Plug parçası için de aynı işlemler uygulanır. Hazır olan seat halkası vana gövdesine montajlanır. Gövdenin tamamı 500°C sıcaklığa ulaşıncaya kadar yüksek ateşte tavlanır. Uygun kaynak teli ile torku tutan ve 360°C hareket eden kendi imkanlarımızla ürettiğimiz özel robot kol ile gövde üzerine, el işçiliği gerektirmeden, kusursuz olarak kaynatılır. Dört-altı saatlik geç soğutma işlemi uygulanır, vana montaja hazır hale gelir. Bu uğraşı gerektiren maliyet arttıran ve CNC makine donanımı isteyen çözümdür. Biz bu yöntemi tercih ederiz. Vana ilk günki gibi yeni olur. Gerçek onarım hizmetini sadece VALGEN’de bulabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 Yüksek Basınçlı Vanaların Ham Tamir Takımı Malzemesi

 

 

 


Seat/plug üretim ham malzemesini, özel isveç çeliği kullanarak imal ederiz. Bu malzemenin formülü firmamıza aittir ve çelik üreticisinden yüksek miktarda özel olarak sipariş edilmektedir. Tüm malzeme kimyası, üretim bilgileri tarafımızda saklıdır. Özelliği, ısıl işlemden sonra, yumuşak malzemeye gövde tavlanarak kaynak yapılabilmesidir. Ayrıca 550 bar basınç ve 700°C sıcaklıkta sürekli çalışabilmektedir.

Tamir takımı üretimi için, vana akışkan, basınç, ve sıcaklık durumu çok önemlidir. Metal analiz dedektörümüz ile malzeme yapısını çıkartırız. Teknik çizim hazırlanır, CNC makinelerimize aktarılır ve doğru malzeme seçimi ile kusursuz üretim gerçekleştirilir.
Orta basınç kontrol vanasına ait olan bu tamir takımları CNC makinelerimizde üretilmiştir
Parallel Slide Gate vanaya ait olan seat/plug tamir takımı ısıl işlemden geçmiş, taşlanarak son ölçüye getirilmiştir

 

 

 

Crane 12" ANSI Class 900 Paralel Slide vana onarımı. Plug CNC makinemizde yeniden üretilmiştir. Vana gövdesi seat halkası CNC makinemizde taşlanarak düzeltilmiştir.

Onarımdan önce

Onarımdan sonra